Laser 1960 yılında ilk kez tarif edilmiştir. Endüstri, savaş teknolojileri ve medikal alanlarda devamlı gelişme süreci ile kullanılmıştır. Medikal olarak diş ile beraber, göz, üroloji, jinekoloji ve diğer dallarda bisturi cerrahisine en önemli alternatif olmuştur.


Diş hekimliğinde yumuşak dokularda aktif kullanımı 90’lı yıllardan itibaren, sert dokuda etkili kullanımı ise son 7-8 yılda mümkün olabilmiştir.


Düşük watt’lı ve düşük özellikli laser cihazları da laser tedavilerinde kullanılmaktadır. Fakat bu cihazlarla etkili tedavi yapmak mümkün değildir.


Laser tiplerini (dalga boyunu) ve cihazın markasını seçerken dikkat ettiğimiz en önemli konu dokularda çalışırken, çalıştığımız laser tipinin başarısının bilimsel literatürlerle gerçekten desteklenmiş olması ve farklı doku tiplerinde çalışmayı destekleyecek çok geniş çalışma parametrelerine sahip olabilmesiydi.

Kullandığımız laser cihazı sert ve yumuşak doku laser tiplerinin en etkili dalga boyu olan Erbium:Yag ve Neodmium:Yag laserlerinin tek bir kabinde en kullanışlı şekilde kombine edildiği Fotona Fidelis Plus III laseridir. Bu laser cihazı ile ağız ve diş tedavisinde laser ile yapılabilecek her tedaviyi yapmak mümkündür.


Diş hekimliği teorik ve pratik olarak çok emek isteyen zor bir eğitim gerektirir. Diş hekimliğinde laser ülkemizde yeni yeni kullanıldığı ve laser cihazları pahalı cihazlar olduğu için henüz pek çok fakültede bulunmamakta, dolayısıyla yeterli eğitim şansı bulunmamaktadır.


Mezun olan diş hekimi normal bir fakülte öğreniminde adı geçmeyen yeni bir tedavi yöntemi ve teknoloji ile karşı karşıya kalmaktadır. Halbuki laser tedavisi diş hekimliğinde bilimsel dayanağı olan, yüksek vasıflı ve yenilikçi bir tedavi yöntemidir. Kullanım açısından bilgi, tecrübe ve pratik gerektirir.


Şu anda dünyanın 101 ülkesinde kabul gören ve laser diş hekimliğinin tüm aşamalarını içeren eğitimin verildiği tek merkez Aachen Üniversitesi’dir. Bu merkezde uygulanan Professional Master “Lasers in Dentistry” büyük bir geleceği olan ve yenilikçi hekimler için iki yıl süreli, lisans sonrasında yapılabilen, modüler olarak yapılandırılmış ve mesleği tamamlayıcı bir yüksek lisans programıdır.